top of page
  • Chef

Live A+ Dergisi

Gittiğimiz, gördüğümüz, beğendiğimiz veya beğenmediğimiz mekanlara ait tecrübelerimizi sizlerle paylaştığımız bu yazılarımızı beğendiğinizi umuyoruz.

Yeni durağımız, lokasyon icabı son birkaç yıldır yaz sezonlarında sık sık ziyaret ettiğimiz Kuşadası’ndan.

Bundan dört yaz önce, uzun bir aradan sonra geldiğimizde yeni marina ve çevresindeki alışveriş merkezleri ile Ada’yı oldukça değişmiş bulmuştuk. Mekanlar konusunda işi çok fazla şansa bırakmak istemediğimizden, merkezde, yani iskeleye yakın, Balık Hali Meydanı olarak adlandırılan yerdeki restoranlardan o akşam için kalabalık gördüğümüz birinde karar kılmıştık.

Lokasyon harikaydı ancak mekandan genel memnuniyetimiz (karides güveç dışında) aynı seviyede değildi. Sonraki Kuşadası ziyaretlerimizde, ortalamada kalan bu restorana birkaç kez daha gittik. Birkaç başka (balık restoranı olmayan) mekanı da ziyaret ettikten sonra sonunda geçtiğimiz yıl bu kez Ada’ya gittiğimize değecek, doğru dürüst bir mekan bulmak üzere Foursquare yorumlarına bakarak Mezgit Restaurant’a gitmeye karar verdik.

İyi ki de bu kararı vermişiz. Daha ilk ziyaretimizde güler yüzlü ev sahibimiz Şükrü Çalışkan ve ailesiyle tanıştık.


Evet, Mezgit Restaurant, bir aile işletmesi. Şükrü Bey mekanı eşi ve oğluyla birlikte işletiyor.

Şükrü Bey aslen İskenderun’lu. 30 yılı aşkın süredir Kuşadası’nda yaşıyor. Kuşadası’nı çok seviyor ve “Küçük İskenderun” olarak kabul etmiş.İlk tanıştığınız andan itibaren Şükrü Bey’in ve ailesinin samimiyetini ve sıcaklığını hissediyorsunuz. Son iki yılda Mezgit Restaurant’ı üç kez ziyaret etme fırsatı bulduk ancak sanki Şükrü Bey’le yıllardır tanışıyormuş gibi hissettik kendimizi. İkinci ziyaretimizde bizi hatırladığını görünce çok şaşırdık. Sohbetimiz sırasında Şükrü Bey bir gelen müşterisinin yüzünü bir daha asla unutmadığını söyledi ve şöyle bir anısını anlattı.Bir gün restoranın önünde beklerken bir turist hanım geçer. Göz göze geldiklerinde, yıllar öncesinden simayı tanır ve sohbete başlarlar. Hanımın yaklaşık 20 yıl öncesinden müşterileri olduğu ortaya çıkar sohbet sırasında. Şükrü Bey  sorduğunda müşterisinin birkaç yıl önce eşini kaybettiğini öğrenir. Özetle, 20 yıl öncesindeki müşterisini bir görüşte hatırlamış. Bu yüzden bizi ikinci gelişimizde hatırlaması gayet normal.


Gelelim mekana. Setur Marina’daki mağazaların tam karşısında. Yani lokasyon harika. Bir açık bir de kapalı bölümden oluşuyor ve yaz-kış hizmet veriyor. Gidişlerimizde gördüğümüzden anladığımız müşterilerin geneli de müdavimler. Yani bizim gibi bir gelen tekrar geliyor.Garsonlar çok ilgili. Masalar, mutfak, tuvaletler her yer çok temiz.Menü oldukça geniş. Herkese hitap edecek çeşitler mevcut. Servis hızlı. Yediklerimizin lezzeti ise harikaydı. Denediklerimizden özellikle Acılı Antep Ezme, Ahtapot Kol ve Kalamar Dolma’yı tavsiye ediyorum.

Fiyatları da bulunduğu çevre, aldığımız lezzet ve mekanın özelliklerini düşündüğümüzde oldukça makul.

Her üç ziyaretimizi de düşünerek eleştirecek bir nokta aradığımda söyleyecek söz bulmak hiç de kolay değil. Belki biraz zorlarsam, soğuk mezelere eklenebilecek birkaç çeşit daha olabilir demem mümkün, ancak mevcut hali de oldukça yeterli. Bunun dışında bir eleştiri getirmem çok zor.Bu memnuniyet, ziyaretçilerin genel görüşünü de destekliyor aslında. Mekanın, Trip Advisor‘daki ziyaretçi notları ortalması 5 üzerinden 4.5 ve “Certificate of Excellence” (Mükemmellik Sertifikası) sahibi. Foursquare‘daki puanı 10 üzerinden 8.8. Genel olarak yorumlar da harika.

Şükrü Bey, internet üzerinden gelen yorumları çok önemsiyor. Bu konudaki en büyük destekçisi ise oğlu Sercan. Yorumlardaki eleştirileri ciddiye aldıkları, mümkün oldukça yanıtlamaya çalıştıklarını söylüyor. Memnuniyet konusunda ellerinden gelebilecek bir konu olduğunda düzeltmek için çaba harcıyorlar.


Mekan hakkında mutlaka söylenmesi gereken bir diğer konu ise müzikler. Yemek sırasında arkadan yumuşak yumuşak öyle güzel müzikler çalıyor ki zaman zaman o yıllardır dinlemediğiniz muhteşem şarkıyı duyarak tabağınızdan kafanızı kaldırmanız ve tebessüm etmeniz çok olası. Tahmin ediyorum ki bu da Sercan kardeşimin eseri olsa gerek.


Sonuca gelelim; Kuşadası’na yolunuz düşerse, keyifli bir akşam geçirmek ve deniz mahsüllerinden oluşan bir lezzet şöleni yaşamak isterseniz, daha önce de denemediyseniz, Mezgit Restaurant’a uğrayıp Şükrü Bey’le tanışmanızı ısrarla tavsiye ediyorum. Pişman olmayacaksınız.


Live A+ Değerlendirmemiz:

Mekan: 8/10 Menü/Lezzet: 8/10 Fiyat: 9/10 Sonuç: 8,33/10Live A+ Altuğ TATLI
92 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page